РЕТРОСПЕКЦИЯ НА МОДЕРНИЯ КОМИКС ВЪВ ВАРНА -
1980-2012 г.
Спомен за ВЛАДО
На 14.12.2017 г. в Регионален исторически музей - Варна, зала "Север" бе открита юбилейната изложба на варненския комиксов художник Владимир Димитров (1967-2013). На изложбата бяха представени основно неговите комиксови творби, както и илюстрации на детски книги и исторически възстановки на средновековни крепости от Източна България.
Изложбата откри Александър Въчков, президент на издателство "Тера Балканика, колекционер и познавач на родния комикс, който отбеляза приноса на Владимир Димитров в развитието на деветото изкуство в България на вододела на текущия и миналия век. На откриването присъстваха около сто посетителя, на които бяха раздадени екземпляри от каталога на изложбата, напечатан от фирмата "Славена". Президентът на фирмата "Славена" Наско Якимов разказа спомени за дейността на Димитров като художник в неговото издателство и благодари на организаторите на изложбата.
Нещо интересно за любителите на комикса!
ДОБРЕ ДОШЛИ В СВЕТА НА КОМИКСИТЕ
24.09 - 05.10.2012 г.
Модерният комикс във Варна
(1980 – 2012)
Българският комикс изживява своя разцвет през последната четвърт на ХХ век с издаването на списанията „Дъга” и „Чуден свят”, както и с вестника „Разкази в картинки”. За него дават своята лепта и варненските творци – принос, който досега не е посочван на обществеността.
Началото е поставено от сценариста Асен Кожухаров със сериалите „Добромир” (сп. Дъга”, 1985 г.) и „Норил и Варга” (в. „Разкази в картинки”, 1989 г.). Варненският художник Димитър Христозов сключва договор за четири епизода от сериала „Сипея” (Чуден свят, кн. 19, 1988, сценарист А. Кожухаров), но при настъпилите промени с последвалите сливания на списанията „Чуден свят”, „Дружинка” и „Пламъче”, неговата творба не излиза от печат.
Успоредно с това във Варна действа общество на творците, работещи в областта на комикса, които до 1991 г. издават своите творби в общо три тома на алманаха „Манускрипт”. В това реритетно издание, дало името на творческия кръг на авторите си, се изявяват художниците: Александър Стефанов, Димитър Христозов и Владимир Димитров. Към този кръг се присъединява и Виктор Кълвачев, но не публикува в алманаха. В тясно взаимодействие с посочените художници са сценаристите: братята Асен и Илья Кожухарови и Кирил Новицки. Някои, като Мартин Банков и Стилиян Сърев едновременно пишат сценари и рисуват комикси.
През последното десетилетие на миналия век с идването на края на държавните издания, специализирали се в комикса, във Варна, по подобие на процесите в столицата, издаването на комикси продължава на частни начала. Като логично продължение на дейността на кръга „Манускрипт” идва издаването на списанието „Магика 0001”. За съжаление то остава в един единствен брой. По сценарий на Асен Кожухаров са издадени отделните комиксови книжки „Стражът на Прохода” (худ. Д. Христозов), „Белия дявол” (по мотиви на едноименния роман на Хр. Калчев, худ. Ивайло Иванчев) и „Ордата на Варга” (худ. Владимир Димитров). Много са публикациите в местния периодичен печат. В списане „Морски свят” е публикуван комиксът „Капитан Палко” на творческия тандем Кожухаров-Христозов. Към средата на десетилетието, с ожесточаването на икономическите условия, издаването на комикси на практика се прекратява, а творческият кръг „Манускрипт” се разпада.
В началото на новото хилядолетие във Варна комиксът се възражда и постепенно възстановява изгубените позиции. На книжният пазар се появяват комиксовите книжки „СВЯТ-Супер комикс”, „Планета комикс” и „Комикс мания”. Излизат комиксовите книги с исторически сюжети на варненските художници Александър Въчков, Веселин Чакъров и Владимир Димитров, като последният, наред с останалото, усилено печата комикси в местния периодичен печат. Вестник „Народно дело” и издателство „Славена” се очертават като покровители и възродители на комикса в града. Отделно трябва да се подчертае, че творци от Варна се изявяват и зад граница, какъвто е случаят с Виктор Кълвачев и Светлин Велинов. А Александър Въчков, като изследовател на българския комикс представя страната на фестивала „Коммисия” в Москва.
Независимо от факта, че са изминали три десетилетия, проблемите и постиженията на варненския комикс не попадат във фокуса на изкуствоведите. На практика у нас все още няма задълбочено изследване на комикса като изкуство.
Настоящата изложба не си поставя за решаване нереалната задача да изчерпи многопластовите постижения на комикса във Варна. Тя е насочена към една от нейните възможни алтернативи: да постави достойно начало, като обърне внимание на обществеността на града към този феномен с творбите на художниците Александър Въчков, Веселин Чакъров и Владимир Димитров, Виктор Кълвачев, Йордан Бранковски и Светлин Велинов.
Доцент доктор Асен Кожухаров
Откриване на изложбата - 24.09.2012 г. Арт-салон на РАДИО Варна. На събитието присъстваха над 150 любители на рисувания разказ.
В края на декември 2015 г. излезе от печат №3-4/2015 на сп. "Език и литература" със серия статии за съвременния български, вкл. и варненски комикс.
Линкът е:
http://www.ezik-i-literatura.eu/last.html