РЕТРОСПЕКЦИЯ НА МОДЕРНИЯ КОМИКС ВЪВ ВАРНА -
1980-2012 г.
Спомен за ВЛАДО
На 14.12.2017 г. в Регионален исторически музей - Варна, зала "Север" бе открита юбилейната изложба на варненския комиксов художник Владимир Димитров (1967-2013). На изложбата бяха представени основно неговите комиксови творби, както и илюстрации на детски книги и исторически възстановки на средновековни крепости от Източна България.
Изложбата откри Александър Въчков, президент на издателство "Тера Балканика, колекционер и познавач на родния комикс, който отбеляза приноса на Владимир Димитров в развитието на деветото изкуство в България на вододела на текущия и миналия век. На откриването присъстваха около сто посетителя, на които бяха раздадени екземпляри от каталога на изложбата, напечатан от фирмата "Славена". Президентът на фирмата "Славена" Наско Якимов разказа спомени за дейността на Димитров като художник в неговото издателство и благодари на организаторите на изложбата.
ЗА НАС И ПРОЕКТА
ТЪЛКОВАНИЕ НА ПРОЕКТА
1. Цели и описание на проекта
Главната цел на проекта е ретроспективното представяне на модерния варненски комикс в периода 1980-2012 г. с неговите постижения, превратности в развитието, деятелите му. Друга важна цел е да се покаже приноса му на национално ниво в развитието на това изкуство.
Участниците в проекта си поставят за задача да популяризират постиженията на комикса във Варна и да допринесат за развитието му. С това ще се постигне по-голяма интерграция с европейските културни ценности.
Реализацията на проекта ще даде своя принос за осветяването и по-комплексното осмисляне на съвременната културна история на Варна. От друга страна, експонираните в проекта комикси представят по нов, при това атрактивен начин епизоди от хилядолетната история на нашия град.
Проектът се описва чрез неговите планирани резултати и крайни продукти, и с описание на дейностите по него.
2. Целеви групи
Младежката аудитория и всички любители, ценители и познавачи на комикса като изкуство. Приоритетна целева група, потребител на продуктите на проекта са младежите и девойките на възраст от 14 до 20 години.
Интересът към продуктите на проекта е ориентиран към учениците на Национална гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски” – Варна (по договореност с ръководството след края на изложбата, материалите се преместват за допълнително експониране в изложбената зала на гимназията) и Национално училище по изкуствата „Добри Христов” – Варна. Предполага се, че от тези образователни структури не по-малко от 1000 души ще посетят изложбата, а посещенията на сайта ще бъдат многократни. Очаква се интерес и от учениците от други училища във Варна.
Сайтът на проекта ще има линк към сайта на „Научен център за православна култура и изкуства „Св. Арх. Михаил” към ШУ „Еп. Константин Преславски” (в последния средната посещаемост е 200 на денонощие). Подобен линк ще има към сайта на СБХ – Варна на адрес www.sbh-varna.com, за което има договореност с ръководството.
Плакати за изложбата ще бъдат поставени в средните училища и читалищата на Варна, което ще допренесе за посещаемостта на изложбата и сайта. На посетителите в изложбата ще бъдат раздавани флаери, а срещу подпис в специален отчетен протокол: каталога на изложбата „Манускрипт 2012”. Протоколът ще се съставя за по-добра отчетност на разходваните материали при отчета на проекта към 30.11.2012 г.